FAİZLER BASKI ALTINDA

FAİZLER BASKI ALTINDA

Kategori: DİĞER
FAİZLER BASKI ALTINDA


">
ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA yaptığı basın açıklamasında TCMB’nın verdiği faiz kararını değerlendirdi.
“Merkez Bankası son toplantısında faiz oranlarına dokunmadı. Ancak ilginç bir şekilde dolar yeniden yükseliş trendine girdi. Meselenin bu tarafının ülke içi spekülasyon sonucu geliştiği anlaşılıyor.
FED faiz artırmasına rağmen doların düşüş yaşadığı ülkemizde faiz artırma beklentisi ile oluşan psikoloji faiz artırılamadığı için yeniden dolara yönelme gösterdi.
Piyasa hakimleri bizi yeniden portföy taht-ı revallisine sokmaya çalışıyor. Tabir caizse o yapıların eline düşünce mesele bu kadar oynak hale dönüşebiliyor. Ekonomik istikrar beklentileri ve ülkedeki yatırım atakları reel sektöre doğru yöneldikçe piyasalarda oturmalar ancak o zaman kendisini bulacak diye düşünüyoruz.

Yani reel sektör yatırımları ve kamu yatırımlarının kendisini daha net bir şekilde belli etmesiyle birlikte faizler de yapılacak düşüşler dolara yönelişi önleyecektir. Hiç şüphesiz bu şekilde bir belirginlik olmazsa o zaman dolar ve faiz dualizmi tedirginlik oluşturmaya devam edecektir.”
KOCA: “Reel sektör yatırımları ön plana çıktıkça, portföy gündemden düşecektir.”
“Dolar baskısı TCMB’nı faiz artırmaya doğru sevk edebilir. Bunun için de acele etmemek gerektiğini düşünüyoruz. Portföyden daha ziyade kalıcı yatırımlara bakışların çevrilmesi daha doğru olacaktır.

Çevremizdeki olayların devam sinyali vermesi, yatırımları gölgelese de, 2016 yılı ülkemiz için atılım yılı olacaktır. Bu yüzden daha gerçekçi davranmak zorundayız. Bütün milletimizin de bu yönlü düşünmesinin daha doğru olacağına inanıyoruz.”
Etiketler