OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN YÜKSEK BÜYÜME

OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN YÜKSEK BÜYÜME

Kategori: DİĞER
OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN YÜKSEK BÜYÜME


ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA yaptığı basın açıklamasında “Her şeye rağmen büyümeyi sağlayan ülkemiz % 4 gibi bir sonuçla başarı grafiğini yükseltmiştir.” dedi. Açıklama şu şekilde:

“Zor zamanlar yaşadığımız bilinen bir gerçektir. Dünya zor zamanlar yaşarken bölgemiz zorun da zoru, zamanlar yaşıyor. Artık sembolik olarak değil gerçek anlamda etrafımız ateş çemberine alınmış durumda. Ayrıca ülkemiz içinde sürekliliğini devam ettiren terör hadisesi adeta tüm canları bezdirdi. Bölge insanı bezdi, güvenlik güçleri bezdi, yetkililer bezdi, tüm ülke halkı bezdi.

Zaman zaman ortaya çıkan sükunet atmosferinde meydana gelen mutluluk verici gelişmelerin tadı insanların ağzında kaldı. Şimdi yeniden sıkıntılı süreçlerin içerisindeyiz.

7 Haziran seçimlerinin çok sağlıklı bir sonuç üretmesine rağmen Temmuz-Ağustos Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrek ekonomik performansında beklentinin üzerinde bir büyüme sonucu ortaya çıktı. Bu gerçekten sevindirici, ümit verici ve motivasyon sağlayıcı bir sonuç oldu.

2015 yılının birinci çeyreğinde 2.5, ikinci çeyreğinde 3.8 ve üçüncü çeyreğinde ise % 4 lük bir büyüme gerçekleştirmiş olduk. Üç çeyreklik büyüme oranımız ise % 3.4 oldu. İçinde yaşadığımız çeyrekte de bu civarda bir büyümemiz olursa kayıp gözüken 2015 yılı dünyaya göre yine iyi sayılabilecek bir büyüme ile tamamlanmış olacak.

Bu dönemde büyümenin özel sektör ağırlığı ile gerçekleşmiş olması önemlidir. Normalde kamu yatırımlarının ve kamu tüketiminin hemen her zaman devreye alınması mümkündür. Ancak, özel sektörün güven duyarak yatırım yapması ve tüketimi hareketlendirmesi gerçek anlamda bir büyüme anlamına gelecektir.”

KOCA: “Artık üretim seferberliği atmosferine girmek zorundayız”.

“1 Kasım’dan itibaren yaşanan yeni dönem ve güçlü bir tek parti iktidarı daha yüksek seviyeli bir güven sunacaktır. Nitekim ilk açıklanan reform paketi ile meseleye hakim oldukları imajını vererek işe koyulmuş gözüküyorlar.

Önümüzde var olan dört yıllık seçimsiz dönemin çok iyi değerlendirilerek ülkemize sınıf atlatacak ve 2023 hedeflerine bizi yaklaştıracak bir seferberlik atmosferi oluşturabilirsek şimdiki bir kısım girdaplardan hepimiz çok daha rahat çıkmış olacağız.”

Etiketler