REKORLARI KUTLAMAK

Kategori: DİĞER
REKORLARI KUTLAMAK


02.01.2015


ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA yaptığı basın açıklamasında “Rekorları kutlamak gerekir, böylece yeni rekorları motive etmiş oluruz.” diyerek ihracat rekoruna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklama şu şekilde:

“Ülkemizin siyasal anlamda uzun zamandır istikrarlı bir şekilde yönetiliyor olmasının karşılıklarını alıyoruz. Bunun en önemli karşılığı hiç şüphesiz ekonomiktir. Ekonomide gelişen durumu millet olarak hepimizi bir şekilde paylaşıyoruz.

Ancak ilginç bir şekilde henüz sosyo-politik istikrarı yakalayamadık. Yani toplum kesimlerinden bir kısmı ciddi bir şekilde hareketli bir süreç yaşamayı tercih ediyor ya da böyle tercih bir kısım eller tarafından onlara dayatılıyor.

Muhalefetin zevksiz ve üretimsiz yapılmaya çalışılması bazen stres, bazen gerilim, bazen tedhiş bazen de söylem kirliliği oluşturuyor. Bu tarz bize ciddi maliyetler yüklüyor.

Eğer hep birlikte gerçekten güzellikleri onaylayıp, çirkinlikleri de eleştirmek gibi daha salim bir yolu takip edebilirsek hiç şüphesiz bu işten hepimiz çok daha karlı çıkacağız. Hedeflerimizi de yakalama fırsatımız olacak. Bu yakalanan hedeflerin hepimize katkı sunacağı aşikardır.

Nitekim, 2014 için konan ihracat hedefi 160 milyar dolardı. 157.6 milyar dolarla bu hedefi yakaladık saymamız gerekir. 2023 hedeflerini yakalamak da bunun gibi bir şeydir. Bütün gelişmiş kabul edilen ülkelerin büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde bizim büyüme kaydetmemiz elbette güzeldir. Üstelik ihracatımızın çok önemli bir bölümünü bu ülkelere yapmak zorunda olarak.

Artık kendimize inanma zamanıdır. Güvenme zamanıdır. Yeni dönemin bizler için anlamı, katma değeri yüksek ürünleri üretip satmaktır. İleri teknolojiyi uygulayıp satmaktır. Yerel imkanları sonuna kadar doğru kullanmaktır. Ülkemizin KOBİ yapısını gelişmiş standartlara kavuşturmayı başarmaktır.

Odaklanmayı başarırsak elbette bu sonuçları da alacağız ve hedeflerin tamamını da yakalayacağız.”

KOCA: “Artık konumuz nitelikli üretim ve ihracat”.

“Şimdilik canhıraş bir mücadele veriyoruz. Böylece yeni pazarlar buluyor ve batı pazarlarından düşen miktarı diğer pazarlardan karşılamayı başarıyoruz. Hiç şüphesiz bu önemli bir performanstır. Ancak artık sadece nominal olarak bir kısım baremleri yakalamak yetmiyor. Ülke olarak gerçek anlamda konum değiştirme noktasındayız.

Eğer 180 üniversitesiyle bu dünyada ve özellikle bölgede bilgi, ar-ge, ür-ge ve inovasyon üretip bunu teknolojiye aktarıp ve yeni tip bir bölge liderliği üretemez ise, şu anda yaptığımız işi çok fazla sürdüremeyebiliriz. O yüzden ülkemiz imkanlarını yeniden envanterlere dayalı olarak okumayı başarmalı ve ona uygun rasyonel büyüme stratejileri geliştirmeliyiz.”
Etiketler