TERÖR BUMERANGI

Kategori: DİĞER
TERÖR BUMERANGI
ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA yaptığı basın açıklamasında Belçika’da meydana gelen terör olayını lanetleyerek terör konusundaki görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Açıklama şu şekilde:

“Terör her zaman kötüdür. Her yerde kötüdür. Her karakteriyle kötüdür. Bu ister bireysel terör olsun, ister örgütsel olsun veya isterse devlet terörü şeklinde olsun kötüdür, kötüdür, kötüdür.
Şimdi Belçika terör aracılığı ile vuruldu. Ortada olan manzara şudur: Genellikle hiçbir şeyden haberi olmayan ve kendi işinde gücünde olan, evine ailesine sevdiklerine ulaşmayı uman bir kısım savunmasız insanlara karşı sürpriz bir şekilde terörist müdahalede bulunuldu ve önemli sayıda insan can verdi ya da yaralandı.

Neresinden bakarsak bakalım bu dramatik bir durumdur. Acı verici ve gayri insani bir durumdur. Bu düşünceye hemen şöyle karşılık verildiğini duyar gibi oluyorum: Ama dünyada sadece bir kısım siyasi erklerin sebep olduğu dramlar bundan daha mı az dramatiktir? Bu itirazı anlamamak asla mümkün değildir. Maalesef doğrudur. Ancak suçlu ile suçsuzu ayırt ederek cezalandırma yapmak en basit bir hukuk kuralıdır. Bu kuralın ihlali mutlak haksızlıktır, zulümdür.

Zulme karşı zulümle müdahale etmek maalesef hakkı tahakkuk ettirmek anlamına gelmiyor. Tüm zulümlere karşı hakkaniyetle ve vukûfiyetle mücadele etmek gerekiyor.

Maalesef çok büyük oranları bünyesinde barındıran bir asimetrik çarpıklıkla çılgın bir zulüm düzeni devam ediyor. Hep birlikte bunların tamamına karşı durmamız gerekir.
Biz ASKON olarak, tüm haksızlıklara, zulümlere karşıyız. Bireysel teröre de, örgütsel teröre de, devlet terörüne de karşıyız.

Evrene mesajımız şudur: Dünyayı yeniden kurgulayalım. Bu kurgunun temelinde hakkaniyet olsun. Nerede haksızlık varsa ona karşı duyarlılık gösterelim. Savaş olacaksa o da adalet ve hukuk standartlarında olsun. Ceza sadece suçlulara uygulansın, masum insanlar cezalardan mağdur olmasınlar.

Hiç kimse terör aracından faydalanmayı düşünmesin. Çok tecrübe ettik ki terör, bumerang etkisi yapma özelliğine sahiptir. Mutlaka bir gün araçsallaştıranlarını da vurur.”

                                                                             ASKON                                                                         Basın Servisi
Etiketler