YENİ OVP YETECEK Mİ?

YENİ OVP YETECEK Mİ?

Kategori: DİĞER
YENİ OVP YETECEK Mİ?
ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA yaptığı basın açıklamasında yeni OVP’ yi değerlendirdi.


Açıklama şu şekilde:


“OVP uygulaması mevcut iktidarın uzun zamandır uyguladığı bir çalışma. Geleceğe dönük somut hedeflerin belirlendiği ve tüm yönelimlerin ona göre yapılmaya çalışıldığı bir planlama biçimi.


Bu şekilde hedef belirlemelerin en azından ölçümleme ile ilgili olarak önemli oranda belirleyici standart oluşturduğu aşikar. Ancak, hedeflerin her zaman tutturulamaması önemli oranda bir başarı imajı zedelenmesine sebebiyet veriyor.


2015 yılında, enflasyon ve istihdam gibi makro alanlarda hedefler tutmasa da, yakın seviyelerde gerçekleşiyor. Ancak hedefler de olması gerekenin uzağında. Cari açık, büyüme ve bütçe konularında hedeflerden daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.


2016 yılı itibariyle yine bu konularla ilgili olarak yeni hedefler belirlenmiştir. Büyüme % 4.5, enflasyonun 5-7 aralığı, işsizlik % 8’lere ve diğer rakamlarında kabul edilebilir seviyelere geleceği hedeflenmekte ve bunun için projeksiyonlar yapılmaktadır.


Ancak, bizim konumuz artık biraz daha başka. Biz bu kadar rutin gelişmelere bizim için gerekli olan sıçrama becerisini gösteremeyiz. Bunun için daha atılımcı ve yüksek risk içerse de çok daha farklı atraksiyonlara ihtiyacımız olduğu aşikardır.

Büyümememizin alt bileşenlerinin ağırlıklarını da değiştirecek ve bize ciddi anlamda katma değer üretecek yatırım alanlarına girişmek mecburiyetindeyiz. Bunların içinde biraz macera olduğunun farkındayım. Ama bizim başka çaremiz yok.”


KOCA: “OVP’ler yürüsün ama biz Türkiye’yi uçuracak yeni bir ekip kuralım!.”


“Halen ve şimdi devreye sokulan OVP’ler bizi aheste bir gelişim trendine davet ediyor. Arada çıkan krizler de bizi beklenmedik seviyelere çekiyor. Adeta sonra hadi yeni baştan diyoruz. Nitekim OVP’nin ilk yıllarına bakacak olursak biz ta 2012 yılında 1 trilyon dolarlık bir ekonomi olacaktık. Ama olamadık. Nedenlerini araştırdığımızda, bir kısım dış etkenlerden bahsedebiliriz ancak, esas mesele bizim kendi kendimize böyle devrimsel reformları yapmaya devam edemediğimiz ve kritik konularda atak yapamadığımız gerçeği ile karşı karşıya kalırız. Acı gerçektir. Ama gerçektir.


OVP yürüsün, hükümet programı yürüsün. Ancak Türkiye’ye sınıf atlatacak bir eylemsel dinamizm ekibi kurulsun ve bizi kamusuyla, özel sektörüyle ve üniversitesiyle koordine ederek seferberliğe çıkarsın. Türkiye’yi uçurmak zorundayız. Ya yeni yollar bulalım, ya da yeni yollar açalım.”

Etiketler